![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 5304201
*
nr 530 4201
Gouache
Primus Mortimer Pettersson, sign PMP, 37x46
Följerätt
Utrop:
3.000 kr
Såld:
900 kr
Sista tid för bud online:
måndag 16 juni 2008
kl 16:32:16
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
11/6 12:21:37
1
100 kr
11/6 14:32:17
2
800 kr
11/6 15:00:52
3
250 kr
16/6 15:25:45
4
850 kr
16/6 15:55:10
2
Vinnande bud
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache täckfärg vattenfärg
-
6005 Gouache
Signerad Hanafi. Abd. Motif från Slussen, 35x47 cm..//
Auktionen avslutas
om 9 dagar
1 juli kl 18:12
*
Gouache
nr 530 4201
Gouache
Primus Mortimer Pettersson, sign PMP, 37x46
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 3.000 kr |
Såld: | 900 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 16 juni 2008 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
11/6 12:21:37 | 1 | 100 kr |
11/6 14:32:17 | 2 | 800 kr |
11/6 15:00:52 | 3 | 250 kr |
16/6 15:25:45 | 4 | 850 kr |
16/6 15:55:10 | 2 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache täckfärg vattenfärg
-
6005 Gouache
Signerad Hanafi. Abd. Motif från Slussen, 35x47 cm..//
Auktionen avslutas
om 9 dagar
1 juli kl 18:12